20. godina WWW.SOMARATON.ORG.RS

Arpad Šarkezi

U svet trčanja ušao sam 1991. godine kada sam bio jedan od 36 učesnika trke koji je uspeo da savlada 27km od Sombora do Bezdana, odnosno Dunava, i prođe kroz cilj 12. ''Somborskog maratona'' kako se u to vreme zvala trka.

(https://photos.app.goo.gl/5bFQRWB3sez8tQAR8)

Od tada prošlo je 12 godina kada sam ponovo bio učesnik na ''Somborskom polumaratonu'', koji je 2003. godine okupio neznatno više učesnika. Kako je prošlo više od decenije između trka, nije bilo teško uočiti da na ''Somborskom polumaratonu'' nije bilo promena u broju učesnika, a ni po pitanju promocije trka i trkača.

Nakon svoja dva učešća na trci shvatio sam da je trčanje izuzetno zanimljiv sport, koristan za zdravlje za sve uzraste i da zaslužuje daleko više pažnje. Bilo je potrebno da se trčanje na neki način približi i prezentuje što većem broju potencijalnih sportista, trkača, svih drugih zainteresovanih budućih rekreativaca, ali i takmičara.

Zato sam odlučio da osnujem web sajt gde ću svakodnveno beležiti bitne trkačke trenutke bez obzira da li se radi o pobednicima ili poslednjim trkačima koji su ušli u cilj. Jer svi koji su prošli kroz cilj su i pobednici.

Somaraton se na internetu zvanično pojavio 8. novembra 2004. godine, kao prvi i jedini internet sajt za trkače i rekreativce, napisao sam u programu FRONT PAGE (sada u programu Joomla). U to vreme bio je smešten na serveru kod Somborskog internet provajdera Ravangrad (Damir Šuput), besplatno. Kasnije Somaraton je preuzet od strane internet provajdera SOWIRELESS (hvala Velimiru Varičaku) čiji je vlasnik pod istim uslovima omogućio dalje neprekidno funkcionisanje.

U cilju registracije web adrese u vreme pokretanja sajta potrebno je bilo priložiti i dva dokumenta. Registracija je bila besplatna kao web adresa sa .org i .co.

Jednim od ta dva dokumenta trebao sam dokazati da sam član neke sportske organizacije. Iako nisam bio član ni jednog sportskog kluba za pomoć i podršku obratio sam se našem Goranu Čegaru iz AK Apatina koji je odmah razumeo moje namere i potpisao i overio zahtev za registrovanje web adrese  www.somaraton.org.rs.

Drugim dokumentom sam trebao dokazati ko će biti vlasnik. U mnoštvu predloga i ideja, vlasništvo nad sajtom je preuzeo radio klub “Nikola Tesla” iz Sombora (gde sam i ja bio član) zahvaljujući predsedniku Draganu Nenadovu.

Nije bilo lako doći do liste rezultata od malobrojnih trka koji su se organizovali u to vreme, ipak uz pomoć poznanstva i prijatelja 2005. god. krenuo sam sa objavom rang liste maratonaca i polumaratonaca. Te godine na listi našao se svega 117 maratonaca, i samo 13 žena.

Sombor je do tog vremena imao samo 8 maratonaca, i ni jednu ženu maratonku.

Slobodno mogu potvrditi da je Somaraton mnogima promenio način života i bitno je uticao i utiče da se stanje na rang listi maratonaca/polumaratonaca promeni u pozitivnom pravcu.

Sombor trenutno ima 79 maratonaca od tog 21 maratonku!

http://www.somaraton.org.rs/index.php/23-ark-somaraton/662-somborski-maratonci

Trkačima su osim postignutih rezultata, interesante i fotografije - albumi kao i video zapisi.

Somaraton za ovaj protekli period od 20 godina ima bezbroj foto i video objava zahvaljujući kćerki Eriki Blašković i supruzi Mariji Šarkezi, koje u svim vremenskim prilikama, jakom suncu, vetru i kiši, pored staze sa svojim fotoaparatima “love” naše trkače.

Danas se Somaraton prati u okruženju, a popularan je i u svetu što pokazuje i statistički podatak na brojaču na index stranici, gde registruje svaki put prvu posetu. Tačno pre mesec dana 8. oktobra  Somaraton je dobio i 100.. državu posetioca, a ima već i preko 100.000 pregleda, 99.559 iz Srbije.